اعضای آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت (هفتم اسفند 1392)

 

آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت (CRL) که در دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران واقع شده است، از بهار سال 1390 فعالیت خود را به منظور ایجاد محیطی برای تحصیل، تحقیق و توسعه در حوزه مواد و سازه کامپوزیت آغاز کرده است.

توسعه قابل توجهی در خلال چند دهه پیش در حوزه علم و فناوری مواد کامپوزیت مشاهده شده است. خواص منحصر به فرد و چندمنظوره مواد کامپوزیت، آنها را برای کاربرد‌های متعدد مهندسی در حوزه‌های مختلفی همانند حمل و نقل هوای، جاده‌ای، ریلی و دریایی، صنایع نظامی، هوافضا، مبلمان شهری، تولید و انتقال نیرو، ساخت و ساز و زیربنایی، نفت و گاز و صنایع ورزشی به گروهی از مواد با اولویت بالا، تبدیل کرده است. همچنین، توسعه روشهای جدید تولید کامپوزیت‌ها اغلب منجر به تولید محصولات اقتصادی و با ارزش افزوده بالاتر می‌گردد. به صورت خاص، ظهور نانوکامپوزیت‌ها در خلال سالهای اخیر، باعث ترغیب پژوهشگران به شناسایی و بهبود خواص مکانیکی، حرارتی، الکتریکی و شیمایی آنها و بدینوسیله توسعه کاربردهای آنها شده‌است.

آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت به انجام تحقیقات پایه‌ای و کاربردی در حوزه‌های مختلفی مشتمل بر مشخصه‌سازی و ساخت کامپوزیت‌های پیشرفته و نانوکامپوزیت‌ها و همچنین طراحی، تحلیل، ساخت و آزمون سازه‌های کامپوزیتی می‌پردازد.

تیم تحقیقاتی چندمحوره آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت، از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و دستیاران و همکاران تحقیقاتی که درحوزه علوم وفناوری کامپوزیت فعالیت می‌نماید، تشکیل شده است. تحقیقات صورت گرفته توسط مراکز مختلف صنعتی و سازمانهای دولتی که از کامپوزیت‌ها در حوزه‌های مهندسی مختلفی استفاده می‌نمایند، در قالب قراردادهای صنعتی مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند.

توسعه سازه‌های کامپوزیتی نیازمند به دانش عمیق رفتار مواد سازنده آنها مشتمل بر ذرات تقویت کننده در مقیاس نانو، الیاف و رزین‌های مختلف و برهم‌کنش بین آنها در سطح مادی و همچنین فهم دقیق رفتار سازه‌ای در قالب تحلیل‌های اساسی و پایه‌ای در سطوح بالاتر می‌باشد

ماموریت و هدف اصلی آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت با تمرکز بر روی کامپوزیت‌های پیشرفته و کاربرد‌ها در موارد ذیل برشمرده می‌شود:

  • انجام تحقیقات پایه‌ای در خصوص رفتار مواد کامپوزیت در مقیاس‌های مختلف نانو، مایکرو، مسو و مکرو
  • مدلسازی و شبیه‌سازی سازه‌های کامپوزیتی به منظور شناسایی رفتار آنها در خلال عملکرد و ماموریت ایشان
  • مدلسازی، شبیه‌سازی و مشخصه‌سازی نانوکامپوزیت‌ها
  • توسعه راه‌حل‌های مختلف برای مسایل مهندسی به واسطه استفاده از مواد و سازه‌های کامپوزیت
  • فراهم‌کردن محیطی برای تبادل ایده‌های نویت در حوزه فناوری کامپوزیت‌های در بین پژوهشگران مختلف

 

برای دریافت بروشور سال 96 آزمایشگاه، در اینجا کلیک کنید