مطالعه تدوین استراتژی برای پژوهشگاه نیرو

 

آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت در قالب پروژه تحقیقات کاربردی برای پژوهشگاه نیرو، به شناسایی حوزه‌های استفاده از کامپوزیت در صنعت برق برای مقابله با خوردگی پرداخت. در این پروژه پس از شناسایی زمینه‌های کاربرد کامپوزیت در این صنعت، به مطالعه فنی و اقتصادی استفاده از تجهیزات کامپوزیت برای مقابله با خوردگی و میزان صرفه‌جویی حاصل در مقایسه با سرمایه گذاری مورد نیاز برای تولید آنها پرداخته شده است. سپس وضعیت کلان صنعت کامپوزیت و توان تولیدی شرکتهای داخلی جهت تولید محصولات موردنظر مورد بررسی قرار گرفتند. در نهایت، بر اساس مدل smart، قطعات شناسایی شده برای صنعت برق ایران اولویت بندی شده‌اند و با بررسی نقاط قوت، ضعف و همچنین فرصتها و تهدیدهای در پیش روی کاربرد کامپوزیت در صنعت برق، به خلق استراتژی مناسب جهت عملیاتی شدن استفاده از کامپوزیت در این صنعت پرداخته شده است. استراتژی‌های تدوین شده نیز بر اساس مدل QSPM رتبه بندی گردیده‌اند.


قرارداد پژوهش کاربردی با شرکت گاز بوشهر

آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت در قالب قرارداد پژوهش کاربردی با شرکت گاز استان بوشهر، به بررسی عملکرد مکانیکی لوله کامپوزیت تحت بار قائم و میزان انعطاف پذیری آن، می‌پردازد. در این پروژه رفتار بلند مدت لوله کامپوزیت تحت بارعرضی فشاری و رخداد پدیده خزش بلند مدت به صورت آزمایشگاهی در بازه یک سال و نیم مورد مطالعه قرار می‌گیرد و سپس مدل مناسب جهت پیش‌بینی خزش بلند مدت در لوله کامپوزیت بر اساس داده‌های خزشی کوتاه مدت رزین سازنده ساختار لوله کامپوزیت توسعه خواهد یافت. بررسی رفتار بلند مدت لوله کامپوزیت تحت بارگذاری‌های مختلف، از مهمترین مراحل تایید طراحی لوله می‌باشد که نیازمند آزمونهای بلند مدت بیش از یک سال می‌باشد و لذا توسعه مدل تئوری مناسب جهت ارزیابی لوله قبل از تولید و در مراحل طراحی اهمیت ویژه‌ای دارد.


انتخابات انجمن کامپوزیت ایران

آقای دکتر رفیعی به عنوان عضو هیات مدیره دور پنجم انجمن صنعتی کامپوزیت ایران (IRCOMAS) پس از شرکت در انتخابات مورخ 4/6/97 برای یک دوره سه ساله انتخاب گردیدند.  ایشان از سال 94 تا 97 نیز به عنوان عضو هیات مدیره دور چهارم این انجمن فعالیت داشتند.


تقدیر از پایان­ نامه کارشناسی ارشد

 

انجمن هوافضای ایران از پایان نامه کارشناسی ارشد آقای مهندس امین قربان حسینی به راهنمایی جناب آقای دکتر رهام رفیعی با موضوع "پیش بینی خواص مکانیکی الیاف پرزدار" در گرایش فضایی به عنوان پایان نامه برتر دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، در مراسم اختتامیه کنفرانس هوافضای سال 1397، تقدیر بعمل آورد. آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت ضمن تبریک به آقای مهندس قربان حسینی که در حال حاضر دانشجوی دکترای مشغول به فعالیت در آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت می‌باشد، برای ایشان آرزومند موفقیت‌های پی‌درپی می‌باشد.


پایان نامه دکترای برتر کشوری


در مراسم اختتامیه هفدهمین کنفرانس بین­ المللی انجمن هوافضای ایران که در محل دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات برگزار گردید، پایان نامه آقای مهدی شایانمهر به راهنمایی آقایان دکتر مجید جمال امیدی، دکتر سعید شکراللهی  و مشاوره دکتر رهام رفیعی با موضوع "بررسی رفتار ارتعاشی تیرهای کامپوزیتی اليافی تقويت شده با نانوذرات" به عنوان پایان نامه دکترای برتر کشوری انتخاب شد. آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت این دستاورد را به آقای دکتر شایان‌مهر تبریک عرض می‌نماید.


آقای دکتر رفیعی به عنوان داور برتر نشریات معتبر بین المللی انتخاب شدند.


آقای دکتر رفیعی به عنوان داور برتر نشریات معتبر بین المللی ذیل توسط انتشارات الزویر برای سالهای 2016، 2017 و 2018 انتخاب شدند:

1- Composite Structures

2- Composites Part B

3- International Journal of Fatigue

4- Energy

5-Thin-walled Structures

6- Wind Engineering & Industrial Aerodynamics

 

به داورانی که در گروه 10درصد برتر به واسطه داوری‌های که در خلال دو سال فعالیت خود قرار بگیرند، نشان داور برگزیده و برتر توسط الزویر اهداء‌ می‌گردد. لازم به ذکر است که تمام نشریات فوق توسط پایگاه WOS نمایه شده‌اند و کیفیت آنها در گروه Q1 قرار می‌گیرد.

 


گرد همایی اعضاء آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت

 


اعضاء آزمایشگاه تحقیقاتی کامپوزیت، در روز دوشنبه بیست و یکم اسفند سال نود و شش به مناسبت نزدیک شدن آغاز سال جدید بر اساس سنت سالیانه، برای صرف شام گرد هم جمع شدند. در این محفل دوستانه که به میزبانی آقای دکتر رفیعی برگزار گردید، اکثر همکاران فارغ التحصیل قدیمی و تمامی همکاران ورودی جدید مقطع کارشناسی ارشد و دکترا حضور داشتند و دستاوردهای سال گذشته خود را جشن گرفتند.


سخنران آقای دکتر رفیعی در کنفرانس ACE-X2018

 

آقای دکتر رفیعی به عنوان سخنران مدعو در کنفرانس ACE-X2018 در خصوص «تخمین مدول الاستیک پلیمر تقویت شده با نانورس با استفاده از رهیافت تصادفی به سخنرانی خواهند پرداخت. کنفرانس مذکور در هلند و در ماه جولای سال 2018 برگزار خواهد شد (لینک).


کنفرانس بین‌المللی روندهای مهندسی مکانیک

 

دکتر رفیعی به عنوان یکی از اعضای کمیته علمی دومین کنفرانس بین‌المللی روندهای مهندسی مکانیک (MECE-2017) که در کشور امارات متحده عربی در سال 2017 برگزار می‌گردد، انتخاب شدند (لینک).


تقدیر از آقای دکتر رفیعی

 

 

در بیست و ششمین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران که در آذر ماه سال نود و شش برگزار گردید، از آقای دکتر رفیعی به عنوان مجری طرح پژوهشی بنیادی نمونه با عنوان «مدلسازی خزش در لوله‌های کامپوزیت»، تقدیر بعمل آمد.


شماره صفحات: « ...1,2,3 » (125 خبر در 13 صفحه)